Wiele osób uważa, że pasztetowa i pasztet to właściwie to samo. Czy tak rzeczywiście jest? Czy to dwie nazwy tego samego produktu? Bardzo często nazw tych używamy zamiennie. W rzeczywistości jednak są to dwa, zupełnie różne gatunkowo produkty.

Pasztet jest produktem lepszym jakościowo, zrobionym z masy mięsnej oraz podrobów. Masa taka jest następnie pieczona w formie i podawana na ciepło lub zimno, najczęściej jako przystawka lub dodatek do dań.

Pasztetowa, zwana także kiszką, robiona jest przede wszystkim z podrobów oraz z skórek wieprzowych lub drobiowych i tłuszczu, rzadziej zawiera pełnowartościowe mięso. Gotowa masa jest gotowana w sztucznych osłonkach lub naturalnych jelitach. Najczęściej podaje się ją jako dodatek do kanapek, bo, z uwagi na konsystencję, bez trudu rozsmarowuje się na chlebie.

Jeśli chodzi o wartości odżywcze, pasztet zdecydowanie jest bardziej wartościowy i treściwy. Przygotowany według dobrej receptury, bez dodatku chemii, stanowi świetne źródło białka. Co więcej ma niezaprzeczalne walory smakowe, w szczególności, gdy zrobiony jest np. z dziczyzny. Pasztetowa, niezależnie od składu, ma właściwie zawsze taki sam smak podrobów. Robi się ją z najgorszych części mięsa, na ogół z dużą ilością tłuszczu. Pasztet i pasztetową różni oczywiście także cena. Dobre pasztety są często drogie, przede wszystkim jeśli kupujemy je u lokalnych producentów. Pasztetowe zwykle produkuje się w dużych zakładach, na potrzeby hipermarketów, gdzie ich cena to zaledwie kilka złotych za kilogram.

Advertisements