Uczniowie ostatnich klas szkół średnich stają na tym etapie życia przed nie lada dylematem. Oprócz pomyślnego zdania matury, czeka ich bardzo ważna decyzja, a mianowicie wybór dalszego kierunku kształcenia.

Stąd też młodzi ludzie intensywnie poszukują odpowiedzi na pytanie: co w tej chwili warto studiować? I tu pojawia się kłopot, gdyż na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni będą się kierować własnymi zainteresowaniami, inni intratnością zawodu i przyszłymi zarobkami. Jeszcze inni zasugerują się panującą obecnie modą i popularnością poszczególnych kierunków.

Specjaliści rynku pracy sugerują jednakże wybór kierunków ścisłych, technicznych. Błyskawiczny postęp techniczny ludzkości sprawił, że brakuje pracowników właśnie w zawodach związanych z nowoczesnymi technologiami: programistów, inżynierów, specjalistów od automatyki czy robotyki. Wszystko wskazuje więc na to, że młodzi ludzie powinni kierować swoje kroki ku kierunkom ścisłym. Specjaliści doradzają także studia medyczne, a to ze względu na starzejące się społeczeństwo.

Niezależnie od doboru kierunku studiów tempo zmian we obecnym świecie nie gwarantuje, że po upływie kilku lat, po skończeniu studiów, dany zawód nadal będzie intratnym. Co aktualnie warto studiować? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ale koniecznie trzeba obserwować informacje i trendy na rynku pracy.

Advertisements